toz-toplama-sistemleri-1-compressor

Toz Toplama Sistemi Nedir?

Çalışma ortamındaki havanın hijyenik standartlara uygun olmasını sağlamak amacıyla kullanılan sistemlere, toz toplama sistemi denir.

Bu sistemin kurulu olmadığı endüstri kurumları ve imalathane gibi mekanlarda, havaya karışan toz, duman, metal buharı ve hava kirletici değişik partiküller çalışanların sağlığını ve ortamın çalışılabilirliğini olumsuz etkiler.

Toz toplama sistemi ile buhar, duman, toz, metal buharı veya partiküller, oluştuğu merkezden itibaren temizlenir ve tahliye edilir.

Aynı zamanda da, çalışma sahasının içerisine temiz hava transfer edilir. Böylece çalışma sahasının çok daha ferah ve hijyenik hava sahasına sahip bir ortam olması mümkün hale gelir.

Toz Toplama Sistemi Nasıl Çalışır?

Toz toplama sistemi ile çalışma sahasından tahliye edilecek atıklar belirli bir merkezde toplanır ve daha sonra atık olarak değerlendirilir. Bu sistem, genel havalandırma sistemin aksine bir çalışma modeline sahiptir. Orta veya ihtiyaç duyulması halinde yüksek basınçlı fanlar ile spiral kanal tercih edilerek tasarlanır.

Sistemin verimliliğinin sağlanması için yüksek bir emiş gücüne ihtiyacı vardır. Ortamdaki havanın yapısına göre emiş gücü ayarlanır ve ortamdaki ağır partiküller bile sistemin çalışması ile tahliye edilebilir. Bu sistemin torbalı veya filtreli olarak iki farklı modeli bulunur.

Projelerimiz;

toz-toplama-sistemleri-2-compressor
toz-toplama-sistemleri-3-compressor
toz-toplama-sistemleri-4-compressor

Toz Toplama Sistemi Kurulumu

Sistem talaş ve metal gibi ağır tozların oluştuğu mekanlarda kurulabilir ve yüksek verimlilikte çalışır. Sistemin sızdırmazlık özelliği ve hava sirkülasyonu oldukça önemlidir. Herhangi bir sızıntı nedeniyle yangın gibi olayların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle sistemin birinci sınıf kaliteli havalandırma sistemleri tercih edilerek kurulumu önem arz eder.

Toz toplama sistemleri, kurulacak alandaki hava akımına ve yapısına göre değişik basınç veya emiş gücüne sahip şekilde planlanır. Çimento üretimi yapılan sahalar, demir çelik fabrikaları, enerji tesisleri, ark ocakları gibi işletmelerde tercih edilen sistemin farklı işletme ihtiyacını karşılayacak kurulum kriterleri söz konusudur.

Çalışma ortamın verimliliğinin sağlanması kadar, kirlenen havanın çevreye salınmasından kaynaklanacak hastalık ve rahatsızlıklar için de önemli bir işleve sahiptir.

Şimdi bize ulaşın! 0(212) 699 1389

Bizden fiyat almadan imalat ve montaj yaptırmayın.